Pomáham ľuďom zorientovať sa v otázkach financií ...


7 najčastejších mýtov o peniazoch, ktorým veríme

26.01.2014 11:50

Od malička dostávame do vienka množstvo informácií. Niektoré stáli za to a niektoré nás neustále mätú. V dnešnom článku sa pozrieme na desiatku najčastejších výrokov ekonómov očami bežného človeka.

1. Mýtus – Vlády tlačia peniaze

Väčšina peňazí v menovom systéme vzniká úverovou aktivitou bánk. V skutočnosti sa tlačia, respektíve razia, len bankovky a mince. Tieto formy peňazí tu sú na uľahčenie platobného styku. Nie sú emitované priamo spotrebiteľom, ale distribuované cez bankový systém podľa platobných potrieb klientov. Ak vláda niečo tlačí, sú to vládne dlhopisy, teda cenné papiere, nie peniaze.

2. Mýtus - Banky požičiavajú rezervy

Podľa tohto mýtusu banky každú peňažnú jednotku rezervy znásobia niekoľkokrát podľa hodnoty multiplikátora. Z tejto teórie vychádzala väčšina predikcií hyperinflácie po tom, čo Fed začal s takzvaným kvantitatívnym uvoľňovaním (QE) a rezervy rástli vplyvom nafukovania súvahy Fedu. Háčik je ale v tom, že banky o úveroch nerozhodujú len na základe aktuálnej veľkosti rezerv, ale podľa toho, aký je po úveroch dopyt a či sú záujemcovia dôveryhodní. Keď nie je adekvátny záujem o úvery, banka nemôže multiplikovať rezervy, ani keby veľmi chcela.

3. Mýtus - Verejný dlh je bremeno, ktoré zničí budúcnosť detí

So štátnym dlhom to nie je úplne tak, ako s pôžičkou pre jednotlivca, ktorý ju buď počas života splatí, alebo prejde na jeho potomkov. Americký dlh je tu od počiatkov USA a celú dobu rástol spolu so zväčšujúcimi sa potrebami obyvateľov krajiny. Nebude ho nutné do posledného dolára splatiť, pokiaľ bude existovať americká vláda. Nikto netvrdí, že sú všetky dlhy prínosné. Vláda môže míňať neefektívne alebo zle alokovať zdroje spôsobom, ktorý povedie k vysokej inflácii a nižšej životnej úrovni. Nízka efektivita ale nejde na úkor životnej úrovne budúcich generácií, ale z úspor súkromného sektora. Všetky vládne výdavky navyše nemusia byť zlé, rovnako ako tie súkromné ​​nemusia byť všetky automaticky dobré. Na makroúrovni dlh nemusí byť splatený. V monetárnom systéme založenom na úverovej aktivite môže dlh expandovať, alebo naopak kontrahovať. Rastie zvyčajne vo chvíli, keď ekonomika vykazuje rast a nafukuje sa bilancia.

4. Mýtus - Hyperinflácia spôsobená tlačením peňazí

Hyperinflácia, v posledných rokoch často skloňovaná obava pri rozpočtových deficitov USA. Mnohí majú tendenciu USA prirovnávať k Weimarskej republike alebo Zimbabwe. To je ale ako porovnávať jablká s hruškami. Keď sa pozriete na historické prípady hyperinflácie, zistíte, že príčiny boli väčšinou špecifické. Šlo o kolaps výroby, masívnu vládnu korupciu, vojnové straty, pád alebo zmenu režimu, stratu menovej suverenity vplyvom naviazanej meny, alebo dlh denominovaný v zahraničnej mene.

5. Mýtus - Vládne výdavky navyšujú úrokové sadzby, ktoré kontroluje dlhopisový trh

Posledných 5 rokov tento koncept spochybňuje. V USA rástli vládne výdavky a deficity, ale úroky padali. Fed by mohol teoreticky kontrolovať celú výnosovú krivku vládnych dlhopisov jednoduchým cielením sadzieb. Len by oznamoval sadzbu a vyzýval dlhopisových traderov, nech súťažia pri vyšších sadzbách s bezodným zásobníkom rezerv Fedu. V určení ceny by vyhral Fed, pretože má monopol na rezervy. Vláda by mohla utrácať bilióny dolárov a stanovovať permanentne sadzby na 0 %, to by ale pravdepodobne spôsobilo vysokú infláciu.

6. Mýtus - Extrapolácia na makroúroveň

Najväčších chýb sa v makroekonómii dopúšťame napríklad tým, že vezmeme koncept vhodný pre situáciu jednotlivca a aplikujeme ho na celok. Napríklad ak niekto viac šetrí, musí niekto iný úspory utrácať. Keby sme všetci viac šetrili, ako celok si nepolepšíme. Aby sa mohlo viac šetriť, je potrebné viac spotrebúvať, respektíve investovať. Je potrebné uvažovať v makroekonomickom zmysle, nie iba mikroekonomicky. Nemožno extrapolovať osobné skúsenosti na agregátnu ekonomiku.

7. Mýtus - Ekonómia je veda

Ekonómia je často vnímaná ako veda, ale je to skôr politika. Keynesiáni vám povedia, že vláda potrebuje viac míňať, aby dosiahla lepšie výsledky. Monetaristi chcú nezávislejší Fed a podľa Rakúskej školy je koncept vlády a centrálnych bánk úplne chybný, takže je potrebné sa ich zbaviť, alebo ich aspoň obmedziť. Všetky tieto školy svet vidí cez vykonštruované modely, takže sa vníma z politicky skreslenej perspektívy. To je aj dôvod prečo vzniká toľko chybných koncepcií.

Poskytol Vám článok kvalitné informácie, ktoré ste hľadali? Na ľavo si zdarma stiahnite e-book , v ktorom sa dozviete praktické rady. Chcete si nechať poradiť v otázkach financií? V tom prípade ma kontaktujte.

Zdroj: Etrend.sk

—————

Späť



Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode