
Pomáham ľuďom zorientovať sa v otázkach financií ...
Ako sa ochránite pred zneužitím platobnej karty?
01.11.2013 14:45Sedíte doma večer pred televízorom. Zrazu Vám pípne SMS správa, ktorá Vám oznamuje, že z Vášho účtu ubudla slušná kôpka peňazí. Čo robiť v takomto prípade?
Ako uchrániť Vašu platobnú kartu pred podvodníkmi?
1. Overenie bankomatu
Prečo je potrebné overiť bankomat?
Niekedy sa na ňom môže nachádzať nenápadný skimmovací scaner . Môže byť namontovaný tak, že si ho v rýchlosti ani nevšimnte. Práve preto je dôležité poriadne si pred výberom bankomat poobzerať. Tento prístroj môže vyčítať údaje o karte a tým pádom, spáchať na nej krádež. Situáciu uľahčí, ak využívate rovnaký typ bankomatu – potom máte väčšiu šancu odhaliť na ňom prípadnú zmenu.
2. PIN kód
Poznanie PIN kódu a jeho umiestnenie bývaj medzi najčastejšími príčinami zneužitia platobnej karty. PIN je váš a nikto iný by ho nemal poznať, dokonca ani pracovník banky. PIN by ste si nemali nikde zapisovať. Možno niekde doma do diára, ktorý so sebou nenosíte každý deň. Alebo si ho radšej zmeňte na ľahko zapamätateľnú kombináciu čísel.
Dobrá rada v praxi znie, že ak zadávate PIN, druhou rukou si zakryte klávesnicu bez ohľadu na to, či platíte kartou v obchode alebo si vyberáte hotovosť z bankomatu.
Ak by sa Vám stala situácia zneužitia karty, za žiadnych okolností sa nenechajte pri reklamácii pracovníkom banky dotlačiť do formulácie, že podvodník sa mohol PIN dozvedieť od vás. Ak to samozrejme nie je pravda. Pretože v takom prípade nesiete zodpovednosť za zneužitie karty.
Neprehliadnite: Prečo stúpa popularita platobných kariet?
3. Konať rýchlo sa vyplatí
V situácii, kedy Vám kartu ukradnú, alebo ju stratíte, ju musíte čo najskôr zablokovať. Telefónne číslo pre blokovanie karty je síce vytlačené na karte, ale to vám pri jej strane nepomôže. Číslo banky si preto uložte do mobilného telefónu. Tak ho využijete čo najrýchlejšie.
Ak máte pocit, že ste kartu len niekde zapotrošili a očakávate, že ju nájdete, pre istotu si dočasne znížte platobný limit na nulu (cez internet banking, telefonicky alebo osobne na pobočke). Po nájdení karty si môžete limit vrátiť na pôvodnú výšku.
4. SMS notifikácia
Je dobré využívať SMS notifikáciu uskutočnených platieb a pravidelne si kontrolovať pohyby na účte. V prípade pochybnej operácie je dôležité okamžite kontaktovať banku. Takisto sa môže stať, že vás pri podozrivej transakcii osloví samotná banka. Napríklad, ak zrazu platíte kartou na druhom konci zemegule, môže vám zavolať pracovník banky s otázkou, či nejde o zneužitie karty. Ak vás banka telefonicky nezastihne, je možné, že kartu dočasne zablokuje práve z dôvodu ochrany pred podvodom.
5. Vysoký zostatok
Nedržte si na bežnom účte príliš vysokú hotovosť. Nielenže sa tak pripravujete o úroky, ale zároveň v prípade zneužitia karty môžete prísť o vyššiu sumu. Aj keď vám banka peniaze vráti, dočasne vám môžu chýbať. Vyšetrovanie pritom niekedy trvá naozaj dlho.
Neviete ako ochránite svoje peniaze pred zbytočnými nákladmi? Kontaktujte ma na tel. čísle:
—————