
Pomáham ľuďom zorientovať sa v otázkach financií ...
Ako si vybrať stavebnú sporiteľňu a na čo je vhodné stavebné sporenie?
24.11.2013 13:52Ak chcete pravidelne sporiť pomerne malé čiastky a neplánujete využiť peniaze skôr ako za šesť rokov, najlepší spôsob sporenia je pre vás stavebné sporenie. Ako funguje stavebné sporenie a ako si vybrať stavebnú sporiteľňu čo najlepšie, sa dočítate v tomto článku.
Koľko sporiť a ako často platiť, ak máte stavebné sporenie?
Pri stavebnom sporení sa vklady každoročne zhodnocujú o vopred stanovený úrok a o štátny príspevok, ktorý je stanovený na 30% z ročne usporenej čiastky.
Maximálne môže každý občan Slovenskej republiky získať od štátu ročne 66,39 eúr bez ohľadu na to, či usporené peniaze použije na zlepšenie bytovej situácie alebo na niečo iné.
Na účet stavebného sporenia je možné ukladať ľubovoľnú čiastku. Pre maximalizáciu štátnej podpory je ale výhodné sporiť v prvých rokoch 531 eúr (alebo 44 eúr mesačne). Pri vyšších vkladoch zostáva štátny príspevok nezmenený a výnosnosť investície tým klesá.
Peniaze, ktoré ukladáte vo vyššej hodnote majú zmysel iba v jedinom prípade - keď ste rozhodnutí požiadať stavebnú sporiteľňu o úver. Výška úveru sa totiž odvodzuje práve od nasporenej čiastky.
Neprehliadnite: Ako Vám vznikajú dlhy?
Nemusíte platiť každý mesiac
Peniaze možno na účet v stavebnej sporiteľni previesť kedykoľvek behom celého roka a po akýchkoľvek čiastkach. V stavebnej sporiteľni nemá pravidelnosť či nepravidelnosť platieb na zhodnotenie peňazí vplyv.
Preto je niekedy výhodnejšie ukladať peniaze počas roka na termínovaný účet alebo do iného finančného produktu (na ktorom dokážeme získať vyšší výnos ako je 1 - 3 % u stavebnej sporiteľne) a previesť na účet stavebnej sporiteľne pred koncom roka.
Pravidelné platenie však hrá svoju rolu v prípade, že máte záujem o úver. Platí totiž jednoduché pravidlo: pravidelným sporením získate nárok na poskytnutie úveru skôr než klient, ktorý svoje peniaze prevádza až koncom decembra.
Ak Vám ide o efektívne sporenie, je lepšie si vložiť na stavebné sporenie peniaze hneď v januári, aby sa vklad zhodnocoval po celý rok.
Ako si vybrať stavebnú sporiteľňu?
Kritérií pre výber najvhodnejšej stavebnej sporiteľne je mnoho. Najväčšiu rolu hrá to, či je pre vás stavebné sporenie nástrojom na uloženie peňazí alebo spôsobom, ako rýchle získať lacný úver na bývanie.
Ďalšie rozdiely možno nájsť predovšetkým v poplatkovej politike, nadštandardných ponukách poistení, zľavách pre mládež, prípadne v kvalite a rozsahu poradenských služieb a distribúcii.
Ponuky stavebných sporiteľní sa líšia úročením, podmienkami na získanie úveru, poplatkami, flexibilitou. Ďalším kritériom je napríklad výška úrokového zvýhodnenia, pokiaľ sa rozhodnete nečerpať úver. Ak je však vaším cieľom získanie úveru, treba už pri výbere zvoliť takú sporiteľňu, ktorej poplatky za poskytovanie úverov sú najnižšie.
Ďaľšou možnosťou je využiť zdarma služby finančného poradcu, ktorý Vám urobí prehľad na slovneskom trhu a vy si tak môžete vybrať produkt šitý na mieru.
Zdroj: Openiazoch.zoznam.sk
Neviete si správne vybrať stavebnú sporiteľňu? Obráťte sa na mňa a kontaktujte ma na tel. čísle:
—————