Pomáham ľuďom zorientovať sa v otázkach financií ...


Finančný poradca na celý život - Petr Stuchlík

18.10.2013 09:48

„Sprostredkovateľ sa vám venuje dlhodobo. Dobrý sprostredkovateľ celý život. Predajca vám za každú cenu vnucuje nejaký produkt.“ Spoluzakladateľ Fincentra Petr Stuchlík odpovedal na otázky a hodnotí situáciu na českom trhu finančných služieb. Objasňuje i svoj pohľad na prácu finančného sprostredkovateľa ako takého.

Takmer každý túži po novom bývaní alebo si chce vylepšiť prinajmenšom to súčasné. Aké sú na jeseň 2013 v tejto oblasti novinky?

Financovanie bývania prechádza druhej polovici tohto roku zaujímavým vývojom, stále je možné získať mimoriadne podmienky, pri tom tiež veľa stratiť .

V čom konkrétne?

Napríklad ešte stále môžete získať hypotéku za mimoriadne nízke sadzby. Ako však vidíme z vývoja ukazovateľa Fincentrum Hypoindex, čas nízkych sadzieb končí a začínajú pomaly rásť.

S hypotékou teda nemám čakať až na jar?

Som si istý, že na jar budú hypotéky drahšie. Ak máte vyhliadnutú nehnuteľnosť, všetko dobre rozmyslené, nečakajte .

Na druhej strane: nárast sadzieb neočakávam dramatický, preto nemá zmysel sa za každú cenu sa ponáhľať.

Čo keď mám hypotéku, u ktorej mi končí fixácia? Oplatí prejsť k inej banke?

Určite oplatí sa so súčasnou bankou minimálne vyjednávať. Keď to nikam nepovedie, môžeme ísť inam. Stále bohužiaľ vidím mnoho klientov, ktorí len pasívne prijmú ti, čo im ich banka naservíruje. Pozor! Nové sadzby sa zvyčajne vyjednávajú pod časovým tlakom. Dobrý finančný sprostredkovateľ pri ňom dokáže klientovi ušetriť nielen veľa peňazí, ale i starostí.

Patria finanční sprostrekovatelia Fincentra medzi tých dobrých?

Patrí medzi tých najlepších. Nie. Sú najlepší! Takéto vyhlásenie môže na prvý pohľad znieť príliš sebavedomo, samozrejme. Ale objektívne sprostredkovatelia Fincentra pomôžu každý mesiac stovkám rodín získať alebo vylepšiť nové bývanie a záujem o ich služby rastie v Česku už desiaty rok. Niet sa čo čudovať, Fincentrum podrobne analyzuje trh bývania od roku 2003. Som hrdý na to, že Fincentrum Hypoindex používa vo svojich správach aj Česká národná banka. Nakoniec, populárne články analytikov Fincentra k téme si môžete každý zadarmo prečítať na www.hypoindex.cz       .

Mam stavebné sporenie a chcem ho pri kúpe bytu tiež použiť. Ako ho mám skombinovať s hypotékou? Dá sa to vôbec?

Áno, zvyčajne sa to dá. Takéto prípady by mal vždy posúdiť finančný sprostredkovateľ, pretože sú veľmi rozdielne podľa konkrétnych typov zmlúv a požiadaviek klienta. Univerzálna rada neexistuje.

V poslednej dobe to navyše komplikuje nekompromisný prístup niektorých stavebných sporiteľní. Bezohľadne klientom komplikujú cestu k lacnejšiemu financovaniu. Naozajstným predátorom je Líška, v televíznej reklame tak milá, ktorá klientom umožňuje lacnejšie refinancovanie hypotékou len vo výnimočných prípadoch.

Má stavebné sporenie v dnešnej dobe ešte vôbec zmysel?

Mate pravdu, že ide o produkt za zenitom. Stavebné sporenie už dávno nie je tak zaujímavé ako skôr, nemá však zmysel ho paušálne odsudzovať.

Takže ho úplne nezavrhuje?

To by bolo hlúpe. Otázka stojí inak. Na čo sú mi peniaze, ktoré bez úžitku ležia v stavebnej sporiteľni? Ľudia by mali premýšľať, ako lepšie naložiť so svojimi peniazmi. Veľakrát celý život šetria, obetujú sa, ale z ich úspor dnes žije niekto iný.

Bežný človek má peniaze len tak na účte preto, že nevie, ako by mohli jeho peniaze lepšie zarábať.

To je práve úloha dobrých finančných sprostredkovateľov, ktorí môžu poradiť klientovi vo všetkých ohľadoch jeho financií. Či už potrebuje peniaze na bývanie, alebo má voľné finančné prostriedky.

Veľa Čechov má s takzvanými finančnými sprostredkovateľmi zlé skúsenosti …

Bohužiaľ právom. Viete, v našej krajine s takzvaným finančným poradenstvom začínali predajné firmy z Nemecka, ktoré svojich sprostredkovateľov hľadajú už na stredných školách. Domnievame sa, že meno odvetvia v minulosťou pokazila najmä OVB. Tá dnes na svojom domácom trhu v Nemecku patrí medzi okrajové poradenské firmy práve kvôli svojmu prístupu. Lenže chyba je – a nerád to hovorím – aj na strane klienta.

Klienta?

Áno. Nechali by ste si poradiť od chlapca, ktorý sotva dokončil gymnázium? Čo môže vedieť o živote, čo môže vedieť o peniazoch a o vašich potrebách? Veľmi málo.

Ako teda rozoznať dobrého a zlého finančného sprostredkovateľa?

Podozrivé je, ak vám už pri prvom stretnutí ponúka konkrétny finančný produkt. Finanční sprostredkovatalia Fincentra by mali vždy s klientom absolvovať niekoľko stretnutí pred návrhom konkrétneho finančného plánu. Podozrivé tiež je, keď „sprostredkovateľ" veľa hovorí a málo načúva. Ak je mu hneď jasné, čo potrebujete. Nebojte sa pýtať na skúsenosti sprostredkovateľa, dajte na svoj ​​pocit a hlavne na zdravý sedliacky rozum. Nechajte si všetko dobre vysvetliť, podpisujte, až keď je vám všetko jasné.

Dôležitá je tiež firma, ktorá zabezpečuje sprostredkovateľovi zázemie, jeho vzdelávanie, kontroluje jeho kvalitu. Za sprostredkovateľov Fincentra môžem dát ruku do ohňa. V Česku existujú aj ďalšie seriózne poradenské firmy. To je dôležité vedieť. História, zázemie, dobré meno. Vždy však najviac záleží na konkrétnom sprostedkovateľovi, na vašom pocite z neho a dlhodobej spolupráce.

Ako teda jednoducho rozoznať sprostredkovateľa od predajcu?

Sprostredkovateľ sa vám venuje dlhodobo, dobrý finančný sprostredkovateľ celý život. Predajca vám za každú cenu vnucuje nejaký produkt.

Ako ťažké je dnes zohnať schopných uchádzačov o prácu finančného sprostredkovateľa?

Je to skutočne náročné, pretože rozjazd kariéry vo finančnom poradenstve nie je vôbec jednoduchý. Vo Fincentre máme komplexný systém školenia, ktoré zaručuje, že sa ku klientovi dostane len absolútne pripravený finančný sprostredkovateľ. Pre nováčika v odvetví to znamená rad hodín školení a tréningu ešte predtým, než začne riešiť prvé požiadavky klientov. Finančný sprostredkovateľ dnes musí poznať nielen finančné produkty, ale i legislatívu, trendy, makroekonomické zákonitosti.

Je na tuzemskom trhu priestor pre vznik nových subjektov – finančných poradenských firiem?

Priestor je vždy, aj keď je dnes český trh finančného poradenstva rozvinutý a nie je to ľahké. Keď začalo Fincentrum v roku 2003 s budovaním poradenskej siete, zdal sa byť trh tiež saturovaný. Dokázali sme však trh zmeniť. Oslovili sme skúsených finančný sprostredkovateľov, pre ktorých nebolo kvalitné finančné poradenstvo len klišé, získali sme tak silnú konkurenčnú výhodu. Aj po rokoch desiatich rokoch máme dobrým sprostredkovateľom čo ponúknuť a svojim rastom výrazne prekonávame konkurenciu.

Naozaj? Väčšine poradenských firiem sa tento rok príliš nedarí …

Lenže Fincentrum vždy bolo výnimočné. Som pyšný na svojich kolegov, vďaka ktorým aj tento rok Fincentrum rastie o 25 % oproti minulému roku. Na rozdiel od všetkých ostatných veľkých konkurentov, ktorí strácajú.

Zakončime tento vážny rozhovor inak. Rozprávame sa spolu na letisku v Letňanoch v Prahe . Ako o sebe dá skĺbiť vedenie veľkej poradenskej firmy a lietanie?

Vlastne celkom dobre. V roku 2007 som zakladal Fincentrum Slovensko a letecké skúsenosti som zbieral práve na trasách na východ. Lenže … Cessna 172SP je síce skvelé cvičné lietadlo, ale predsa len je trochu pomalé a obmedzené počasím. Po troch rokoch aktívneho lietania som si teda dal pauzu. Minulý rok som sa k lietaniu vrátil a zvolil Cirrus SR22T. Krásny rýchly stroj s najmodernejšou avionikou. Lietanie vyžaduje absolútnu koncentráciu, veľa vedomosti, rešpektovania mnohých pravidiel a pevné nervózny . Ako financie.

Článok bol prevzatý zo stránky www.investujeme.sk

 

 

—————

Späť



Vytvorte si webové stránky zdarma! Webnode