
Pomáham ľuďom zorientovať sa v otázkach financií ...
Je refinancovanie hypotéky naozaj výhodné?
04.10.2013 17:47Refinancovanie, inak povedané - prenesenie hypotéky je stále horúcou témou. Rekordne nízke sadzby otvárajú stále nové a nové úverové zložky. Práve preto vyháňajú klientov od skostnatených bánk k šťukám v rybníku. Ťažko odhadovať koľko z objemu hypotekárnych obchodov tvoria tie so zmenenou adresou a koľko je novo otvorených.
No neverníkov bude vzhľadom k stagnácii realitného trhu určite dosť. Až sa vynára otázka, či už nejde o davovú psychózu a či naozaj idú všetky prenesené hypotéky za lepšími podmienkami.
Pozrime sa na čo všetko treba pri prenose starého úveru zohľadňovať, a na čo si dať pozor, aby výsledok stál za to.
Dôležitý je prehľad výdavkov
Prvou hlavnou zásadou platiacou pri takomto rozhodnutí je naplniť si starostlivo stĺpec nákladových položiek, urobiť pod nimi čiaru a spočítať ich.
Inými slovami zrátať si všetky výdavky, s ktorými je prenos hypotéky spojený, prirátať sumu preplatenia v novej banke a porovnať ich s preplatením pri pokračovaní v úvere v domovskej inštitúcii.
Úroková sadzba totiž nie je všetko.
Na prvý pohľad síce poteší, že úrok je o niekoľko desatín nižší, no obzvlášť pri hypotékach krátko pred splatením nemusí už rozdiel na zaplatených úrokoch byť dostatočne veľký, aby postačoval pokryť náklady na prenos a vyhradiť čas a energiu s ním spojenú.
Do kalkulácie ďalej výrazne vstupuje i refinancovanie hypotéky pre mladých počas prvých piatich rokov. Klient totiž pri prenose úveru stráca nárok na dotáciu.
Čo zhoršuje bilanciu?
Keď klient práve nevystihne marketingovú akciu banky musí zaplatiť novému úverovateľovi poplatok za poskytnutie úveru. Ten môže predstavovať 0,7 percenta zo sumy úveru, čo sú rádovo stovky eur.
Ďalším výdavkom môže byť poplatok za oficiálne vyčíslenie dlhu v starej banke, čo môže byť sedem až 120 eur.
Treba ďalej zaplatiť poplatok za vydanie súhlasu so zápisom záložného práva na druhom mieste, aby sa operácia vôbec dala techniky realizovať. Jeho výška sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 120 eur.
Keď sa dlžník rozhodne ukončiť starú hypotéku mimo času obnovy fixácie, môže od neho stará banka požadovať navyše i poplatok za predčasné splatenie.
A aby toho nebolo dosť, niektoré banky požadujú vyhotovenie nového znaleckého posudku financovanej nehnuteľnosti.
Ako takýto prenos hypotéky prebieha?
Najvýhodnejšie je realizovať ho v čase výročia fixácie. Približne rok a pol platí zákonná úprava, podľa ktorej je banka povinná klienta dva mesiace pred ukončením fixácie písomne informovať o novej ponúkanej sadzbe. Klient by mal mať teda dosť času na rozmyslenie.
No i tak by mu to nemalo trvať dlho. Niektoré banky totiž vypočítajú novú kalkuláciu až na základe oficiálneho vyčíslenia refinancovaného dlhu od starej banky. A to v niektorých inštitúciách trvá i mesiac. Niekde stačí na kalkuláciu približné stanovenie dlhu, ktoré sa dá získať na počkanie na pobočke alebo z internetbankingu.
I už zmienený zápis v katastri môže trvať dlho.
Mohlo by Vás zaujímať: Aké doklady potrebujete na vybavenie hypotekárneho úveru?
Refinancovanie hypotéky ? Radšej prebrať s odborníkom
Po doložení všetkých potrebných dokladov je na rade nová banka, ktorá žiadosť posúdi a v prípade kladného stanoviska klient podpisuje novú zmluvu. „Treba počítať s rezervou na vyplatenie nového úveru a pripísanie sumy na účet v pôvodnej banke,“ radí Fincentrum.
Upozorňuje klientov, že byrokratickými prieťahmi sa môže stať, že peniaze nenabehnú včas a pôvodná banka neakceptuje vôľu klienta odísť. Ten tak potom pokračuje v starom úvere.
Fincentrum preto odporúča využiť pri refinancovaní hypotéky skúseného finančného sprostredkovateľa. Klientovi nie len že ušetrí čas a energiu pri získavaní ponúk od bánk, ale na základe dobrých vzťahov s pracovníkmi bánk a zjednávania dokážu ponúknuť i lepšie podmienky.
Rozdiel v ponuke získanej priamo v banke a vyjednanej cez sprostredkovateľa môže dosiahnuť i jeden percentuálny bod na úrokoch. No sprostredkovateľ predstavuje pre klienta najmä skúseného poradcu. „Dobrý finančný sprostredkovateľ nie je zástancom refinancovania za každú cenu, ale iba v prípade pridanej hodnoty pre klienta. Vždy situáciu zákazníka dôkladne rozoberie a navrhne najlepšie riešenie,“ uvádza Fincentrum.
Ak potrebujete poradiť v oblasti refinancovania hypotéky, obátťe sa na mňa a kontaktujte ma na tel.čísle:
—————