
Pomáham ľuďom zorientovať sa v otázkach financií ...
Šetrenie peňazí - väčšina z nás toho nie je schopná
19.11.2013 08:15Šetrenie peňazí je dlhodobým cieľom skoro každej domácnosti na Slovensku, no nie až takým reálnym. Kto by nechcel ušetriť a neskôr svoje financie využiť kúpou alebo investíciou?
Aká je predpoveď do budúcna?
Zlepšenie svojej finančnej situácie v horizonte dvanástich mesiacov očakáva približne každá siedma slovenská domácnosť.
Podľa prieskumov, ktoré uskutočnil Štatistický úrad SR na tému šetrenia peňazí, viac než polovica respondentov predpokladá, že finančná stránka ich života zostane nezmenená.
Podiel pesimisticky zmýšľajúcich domácností očakávajúcich zhoršenie svojich finančných podmienok predstavoval zvyšných 27 %, čo vyplynulo zo Spotrebiteľského barometra III.
Pre každú domácnosť je vhodné vytvárať si určitú finančnú rezervu, či už kvôli kúpe dlhodobých a teda drahších tovarov, alebo z dôvodu schopnosti čeliť neočakávaným finančným výdavkom. Dve pätiny slovenských domácností pritom predpokladajú, že počas nasledujúcich dvanástich mesiacov budú schopné tvoriť úspory. Na druhej strane 58 % domácností očakáva, že počas nasledujúceho roka nebudú schopné šetriť a vytvárať tak rezervu na horšie časy.
Plánujú si Slováci počas nasledujúceho roka rekonštruovať príbytok?
a túto otázku kladne odpovedalo 17 % domácností. Vynovovanie našich príbytkov je však finančne náročné a často ho zvažujeme aj niekoľko mesiacov či rokov.
Z prieskumu, ktorý ešte vlani pre Poštovú banku uskutočnila agentúra GfK, vyplynulo, že polovicu rekonštruujúcich Slovákov vychádza modernizácia bývania do 3 500 eur. V úmysle minúť sumu 3 500 až 7 000 eur mala na ňu ďalšia štvrtina opýtaných.
Pri financovaní krajšieho bývania sme síce ochotní siahnuť na svoje úspory, no aj napriek tomu sa vyše polovica rekonštruujúcich nakoniec bez úveru z banky nezaobíde.
Nájdu sa aj takí obyvatelia Slovenska, ktorí sa v horizonte jedného roka plánujú pustiť do ešte väčšej investície, a tou je kúpa bytu alebo stavba rodinného domu či chaty.
Z barometra vyplynulo, že zaobstarať si nové bývanie má v pláne 6 % slovenských domácností. Aj v tomto prípade nám však často úspory nestačia a bez úveru z banky sa nezaobídeme. Podľa prieskumu vyplýva, že na Slovensku žije v súčasnosti vo vlastnom dome či byte, ale s úverom, približne každý dvanásty Slovák.
Zdroj:Peniaze.Pravda.sk
Chcete ušetriť peniaze a neviete, ako na to? Obráťte sa na mňa a kontaktujte ma na tel. čísle:
—————